fbpx

Blog

WeAreDevelopers 2023 – podsumowanie konferencji

WeAreDevelopers World Congress 2023

W dniach 27-28 lipca w Berlinie odbył się WeAreDevelopers World Congress – jeden z największych na świecie eventów dla developerów. Tegoroczna edycja zgromadziła ponad 10 tys. uczestników; programistów, architektów, DevOpsów i wielu innych specjalistów związanych z rozwojem oprogramowania i produktu oraz liderów reprezentujących największe korporacje technologiczne.

WeAreDevelopers 2023 – Trendy

Na 12 scenach WeAreDevelopers World Congress 2023 swoją wiedzą i doświadczeniem podzieliło się ponad 300 prelegentów, wśród których znalazły się takie gwiazdy jak: Prashanth Chandrasekar, Stormy Peters, Joel Spolsky, David Singleton, Arik Shtilman czy John Romero.

Prelegenci chętnie podejmowali tematy związane ze sztuczną inteligencją, począwszy od aspektów stricte technicznych po wyzwania związane z jej dalszym rozwojem. Wiele prezentacji próbowało odpowiedzieć na pytanie, czy AI stanowi zagrożenie dla rynku usług programistycznych. W programie nie zabrakło też wystąpień poświęconych komputerom kwantowym, koncentrujących się na ich architekturze oraz sposobach, w jaki mogą zrewolucjonizować obliczenia w obszarze Big Data.

Najlepsze wystąpienia według Team Eyzee

Prezentacje były bardzo zróżnicowane, zarówno pod względem tematyki, jak i „progu wejścia”. Każdy uczestnik mógł znaleźć w programie coś dla siebie.

Największe wrażenie zrobiły na mnie wystąpienia, podczas których prelegenci opisywali własne doświadczenia, na przykład związane z koniecznością zmiany architektury projektu. Otwarcie mówili o trudnościach, które napotkali na drodze do sukcesu oraz kluczowych decyzjach, które pozwoliły im je przezwyciężyć. Przykładem mogą być Scaling: from 0 to 20 milion users Josipa Stuhli czy historia powstawania gry DOOM 30 Years of Rip and Tear: Doom’s development story Johna Romeromówi Paweł Ciereszyński, CTO w Eyzee S.A. W naszym fachu ważny jest warsztat pracy i profesjonalne podejście, standardy i metodyki. Jednak czasem występują nieprzewidziane sytuacje i ratunkiem okazują się rozwiązania dalekie od najlepszych praktyk rynkowych. Nie można bać się stosowania „prowizorki”. Najważniejszy jest biznes, wspierany przez tworzone przez nas systemydodaje.

Do najlepszych wystąpień tegorocznej edycji WeAreDevelopers z pewnością należało Complier Driven Development Roberta Bräutigama prezentujące metodykę refaktoringu legacy kodu, w której kolejne kroki wyznaczane są przez kompilator.

Prezentacja pozwoliła mi inaczej spojrzeć na rolę kompilatora w procesie tworzenia oprogramowania. Zdaje się, że najlepsze rozwiązania w sytuacjach krytycznych to często te najprostsze – tak oczywiste, że nawet ich nie dostrzegamy – mówi Artur Gałązka, Team Leader w Eyzee S.A.

Opisując swoje doświadczenia prelegent podkreślał, że technika wymaga kompleksowego podejścia, zamiast punktowych zmian. Z chęcią wykorzystam zdobytą wiedzę przy realizacji kolejnych projektów – dodaje Mateusz Łuczak, Programista w Eyzee S.A.

Niestety zdarzały się też wystąpienia, których tematy były wręcz trywialne. Część zapowiadała się obiecująco, by po kilku minutach okazać się niezbyt dyskretną reklamą organizacji lub jej usług. Przykładem może być prezentacja, na której zachwalano prostotę API gateway pattern, nie wspominając o konieczności osadzenia wszystkich części systemu na infrastrukturze AWS.

Atlassian na WeAreDevelopers 2023

Program WeAreDevelopers 2023 zawierał szereg spotkań dedykowanych programistom Java/Groovy, którzy tworzą rozwiązania dla ekosystemu Atlassian. Wśród nich znalazły się aż dwa warsztaty poświęcone programowaniu aplikacji w środowisku Atlassian Forge. Uczestnicy poznawali podstawy tworzenia pluginów niewymagających posiadania własnego serwera (serverless), które mogą być wykorzystywane w Jira Cloud prywatnie, do automatyzacji własnych projektów lub publikowane na Atlassian Marketplace.

Dzięki ograniczeniu do minimum infrastruktury niezbędnej do uruchomienia własnego pluginu, rozwiązanie stanowi realną alternatywę dla aplikacji tworzonych przy użyciu Atlassian Connectprzekonuje Jakub Kalinowski, Konsultant Atlassian Experts w Eyzee S.A., autor książki Atlassian Jira Server & Data Center. Programowania rozwiązań w projektach biznesowych.

Integracja Team Eyzee

Wspólny udział w wydarzeniach branżowych to ważny element integracji zespołu. Podczas 3-dniowego pobytu w Berlinie Team Eyzee znalazł czas na zwiedzanie miasta i próbowanie lokalnych specjałów, które umilała bieżąca wymiana wrażeń z wydarzenia. Jesteśmy zgodni: za rok wracamy na WeAreDevelopers!

WeAreDevelopers 2023 – podsumowanie konferencji

WeAreDevelopers World Congress to wydarzenie o ogromnej skali, które co roku przyciąga do Berlina tysiące uczestników z całego świata. Przez kilka dni to właśnie tutaj, za naszą zachodnią granicą bije serce świata technologii.

Udział w WeAreDevelopers to niepowtarzalna szansa na integrację z globalną społecznością developerów, wzajemną inspirację i poszerzanie horyzontów. To także okazja do spotkania offline z twórcami produktów, którymi posługujemy się codziennie od lat. Podczas konferencji udało nam się odwiedzić m.in. stoiska Atlassian oraz RedHat, na którym Marcus Eisele i Natale Vito wręczyli nam książkę Modernizing Enterprise Java z dedykacją. Już zajęła miejsce w naszej firmowej bibliotece – mówi Piotr Mikołajczyk, Manager w Eyzee S.A.

Organizatorzy dbają, by poza prelekcjami i warsztatami program obfitował w wydarzenia towarzyszące – Official Congress Party czy Hackaton CODE100. Ponadto partnerzy WeAreDevelopers organizują liczne imprezy, nie tylko w centrum konferencyjnym Messe, ale na terenie całego Berlina, oferując uczestnikom rozrywkę na najwyższym poziomie.

W końcu motto WeAreDevelopers to We celebrate developers and we love what we do.

Call Now Button