fbpx

Blog

Przyszłość to dane – podsumowanie konferencji

Przyszłość to dane - dane i cyberbezpieczeństwo na konferencji KPRM

Już po raz trzeci Kancelaria Prezesa Rady Ministrów zorganizowała międzynarodową konferencję The Future is Data. Przyszłość to Dane, której celem jest wymiana wiedzy i doświadczeń z zakresu zarządzania danymi oraz cyberbezpieczeństwa.

Głównymi tematami wydarzenia były: zarządzanie danymi w Polsce i Unii Europejskiej, regulacje prawne (Akt w sprawie danych i Akt w sprawie zarządzania danymi), dane wysokiej wartości oraz dane w kontekście RODO i cyberbezpieczeństwa.

Wśród prelegentów konferencji znaleźli się m.in. przedstawiciele Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Komisji Europejskiej, Polskiego Funduszu Rozwoju, Urzędu Ochrony Danych Osobowych oraz Wojska Obrony Cyberprzestrzeni.

O dobrych praktykach w otwieraniu danych opowiedzieli liderzy europejskiego rankingu Open Data Maturity: Ossian Smyth – Departament Wydatków Publicznych, Realizacji NDP i Reform (Irlandia), Mykhailo Kornieiev – Ministerstwo Transformacji Cyfrowej (Ukraina), Miguel Ángel Amutio – Sekretariat Generalny Administracji Cyfrowej (Hiszpania), Alessandro Musumeci – Kancelaria Prezesa Rady Ministrów (Włochy), Ott Velsberg – Ministerstwo Gospodarki i Komunikacji (Estonia).

Dzięki wysiłkom Departamentu Zarządzania Danymi w Kancelarii Premiera Rady Ministrów, w tym przyjęciu Ustawy o otwartych danych, realizacji Programu otwierania danych na lata 2021-2027 oraz stworzeniu sieci pełnomocników do spraw otwartości danych, Polska zajmuje w rankingu 3. miejsce.

Jesteśmy profesjonalni, skuteczni, kreatywni i odważni. Naszą ambicją jest wypracowanie kompleksowych i optymalnych instrumentów do zarządzania danymi w Polsce. Pniemy się coraz wyżej w rankingach dojrzałości otwartych danych Komisji Europejskiej. Jednak nie lada wyzwaniem jest utrzymanie wysokiego tempa rozwoju. Dlatego staramy się na bieżąco reagować na zmieniające się otoczenie i nowe wyzwania. Prowadzimy ewaluację ustawy o otwartych danych i ponownym wykorzystywaniu informacji sektora publicznego. Jeszcze w tym roku rozpoczniemy ewaluację programu otwierania danych, co pozwoli nam usprawnić nasze działania w przyszłości i nadać im kierunek  – mówiła Anna Gos, Dyrektor Departamentu Zarządzania Danymi w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Anna Gos na konferencji „Przyszłość to dane”

Jako partner społecznościowy konferencji The Future is Data. Przyszłość to Dane zapraszamy do obejrzenia transmisji oraz odwiedzenia strony Otwarte Dane.

Call Now Button