fbpx

Blog

Programowanie rozwiązań w projektach biznesowych przy użyciu Jira Server & Data Center – rozmowa z Jakubem Kalinowskim

Programowanie rozwiązań w projektach biznesowych przy użyciu Jira Server i Data Center

Choć premiera Jira odbyła się prawie 20 lat temu, pozostaje najbardziej popularnym narzędziem służącym do śledzenia postępów projektów i zarządzania zadaniami, usprawniającym pracę zespołów i komunikację z klientami. Oprogramowanie Atlassian ma miliony entuzjastów na całym świecie.
Jakie możliwości daje zaawansowanym użytkownikom?
Na to pytanie odpowie Jakub Kalinowski – doświadczony programista Java, analityk systemowy i administrator IT, Konsultant Atlassian Experts w Eyzee S.A., autor książki Atlassian Jira Server & Data Center. Programowanie rozwiązań w projektach biznesowych.

Kiedy i w jakich okolicznościach poznałeś Jira?

Poznałem Jira w 2017 roku. Brałem wówczas udział w dużym projekcie waterfallowym, w którym realizowałem założenia architektoniczne. Początkowo byłem wyłącznie jej użytkownikiem, dopiero rok później, w innej organizacji, miałem okazję sprawdzić się w roli administratora Jira.

Jakie były Twoje pierwsze wrażenia?

Przyznaję, że to nie była miłość od pierwszego wejrzenia. Z czasem zdałem sobie sprawę, że to nie Jira, a sam proces, dość skomplikowany i chaotyczny, był dla mnie rozczarowujący.

Jak więc wyglądała Twoja droga od użytkownika do programisty Jira?

Brałem udział w projektach scrumowych w roli programisty i analityka, miałem więc styczność z tworzeniem historyjek i analizą wymagań niemal codziennie. Zacząłem administrować Jira w zróżnicowanych projektach realizowanych dla MŚP. Każdorazowo trzeba było znaleźć inny sposób na ich skonfigurowanie, nadanie nowych ról zespołowi programistów i grafików. Przy wielości prowadzonych projektów pojawiła się więc potrzeba coraz dalej idącej automatyzacji. Dostrzegłem ogromny potencjał w w dostosowaniu jej do niestandardowych wymagań projektowych. W ramach systemu mamy bowiem szereg narzędzi, takich jak pluginy automatyzujące, własne skrypty, integracje, które dają programiście ogromne pole do popisu.

Do czego służy Jira i jak ułatwia pracę?

Jira jest stworzona do pracy w metodykach zwinnych, doskonale automatyzuje pracę w projekcie, usprawniających pracę nawet najbardziej rozproszonych zespołów. Z jednej strony umożliwia tworzenie zadań i zgłoszeń serwisowych, dodawanie komentarzy, podział pracy na projekty, komponenty, wersje, z drugiej zaś pozwala zarządzać sprintami, czasem pracy i incydentami. Entuzjaści Jira to zarówno programiści, jak i architekci czy administratorzy. Zaawansowana znajomość Jira jest bardzo cenioną umiejętnością wśród analityków, managerów projektów i wszędzie tam, gdzie stosowane są metodyki zwinne.

Czy współpraca z Eyzee S.A. rozwinęła Twoją fascynację Jira?

Zdecydowanie tak. Niezwykle ważne jest udział w zróżnicowanych projektach. Praca w zespole Atlassian Experts to dla mnie doskonały poligon doświadczalny. Każdy kolejny miesiąc pracy pozwala zdobyć nowe umiejętności i znaleźć rozwiązanie nowego problemu. Wszystko to jest bardzo atrakcyjne z punktu widzenia moich zainteresowań. W ostatnim roku miałem okazję uczestniczyć w kilkunastu ciekawych projektach, które pozwoliły mi sprawdzić się w integracjach Jira z systemami zewnętrznymi oraz migracją zaawansowanych CMDB (korporacyjna baza danych).

Zespół Atlassian Experts chętnie dzieli się wiedzą?

Atlassian Experts jest najmłodszym zespołem w naszej organizacji. Tworzą go osoby o bogatym doświadczeniu administracyjnym, analitycznym i programistycznym. Dzięki wspólnym projektom stale wymieniamy się wiedzą, uczymy się od siebie. Cyklicznie organizujemy też szkolenia wewnętrze w ramach Akademii Eyzee. W ubiegłym roku prowadziłem spotkanie na temat tworzenia własnych pluginów do Jira. Team Eyzee chętnie zdobywa nowe umiejętności, także spoza obszaru swojej specjalizacji. To buduje kulturę ciągłego rozwoju, podnoszenia wiedzy i kompetencji.

Na początku stycznia nakładem wydawnictwa Helion ukazała się Twoja książka Atlassian Jira Server & Data Center. Projektowanie rozwiązań w projektach biznesowych. Co skłoniło Cię do jej napisania?

Ta książka nigdy by nie powstała, gdyby nie udział w tak dużej liczbie projektów. Jira jest tak rozległym systemem, że można się jej nauczyć wyłącznie poprzez praktykę i rozwiązywanie codziennych problemów. W książce chciałem zebrać te doświadczenia, by ułatwić pracę programistom Atlassian.

Jakub Kalinowski – autor „Atlassian Jira Server & Data Center. Programowanie rozwiązań w projektach biznesowych”

Co Czytelnicy znajdą w środku?

Książka zawiera szereg wytycznych i propozycji rozwiązań, ale nie wyczerpuje całości zagadnienia. Podręcznik programowania w Jira nie istnieje. Mamy mniej lub bardziej szczegółowe dokumentacje techniczne, ale przede wszystkim uczymy się metodą prób i błędów.

W książce znalazło się m.in. omówienie klas i interfejsów Atlassian Java API, instrukcje wykonania operacji na zgłoszeniach (tworzenie, modyfikacje, zmiana statusów), tworzenie REST Endpointów, komunikacja za pomocą Jira REST API, automatyzacja Assets (dawny Insight) oraz integracje.

Jestem jednak przekonany, że każdy programista Jira mógłby napisać ją inaczej.

Czy w ramach promocji książki zaplanowane są spotkania z Czytelnikami?

Tak, już 22 marca odbędzie się spotkanie autorskie. W kolejnych miesiącach nasz zespół przeprowadzi cykl webinariów na temat możliwości Jira i ekosystemu Atlassian. Serdecznie zapraszam do udziału! Informacje na temat wydarzeń wkrótce pojawią się na kanałach Eyzee S.A. w mediach społecznościowych – LinkedIn, Facebook.


Chcesz się dowiedzieć więcej?
Wypełnij formularz

Call Now Button